Yamaha TDM Forum

Forum accesibil doar membrilor înregistrați
repsol
Acum este Mar Oct 23, 2018 8:26 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce inseamna moto-travel (pt mine)
MesajScris: Mar Aug 09, 2011 11:37 pm 
Neconectat

Motocicleta: Yamaha TDM850 4TX
Locatia: Bucuresti
Salut baieti. Cam tensionata treaba pe topic (motociclism.ro). Fara sa iau partea unuia sau altuia, Korben si Barboge (caruia i se poate reprosa tonul ), au dreptate cand spun ca acest topic si-a pierdut esenta. Am avut Transalp (poate Korben mai tine minte), si majoritatea posesorilor de TA, scriau pe site-ul dedicat...nu pe motociclism. Asta e avantajul unui forum....nu al unui topic. Forumul poate fi structurat elegant, dupa cum isi doreste fiecare. Se poate face sectiunea "Ce fraieri am intrecut"....si cine vrea, raspunde sau nu. Asta nu inseamna ca rubrica "Probleme tehnice", trebuie sa piarda din importanta (din prim plan). Oricum, ideea e ca, o informatie bine structurata, e mult mai usor de urmarit, de asimilat, deci, eu propun mutarea in masa a posesorilor de TDM, pe forumul dedicat. Fara sa critic topicul TDM...mi-am facut timp si am citit si alte topicuri (imi place si r1150rt, si varadero....etc), si inevitabil, toate au ajuns la discutii si posturi lipsite de legatura, sens, continut. Cand cauti pe pagina principala, la "Motociclete de strada", o sa gasesti "Grupul posesorilor de Yamaha TDM - pareri, sfaturi, etc intre noi". Adevarul e ca 90% din informatia utila, se gaseste in primele 200 de pagini. Dupa aia, incep discutii in contradictoriu, discutii de umplutura amestecate cu informatie utila, si tot asa...de pana la urma ajunge un fel de lectura fara rost. Pe cand pe forumul lui Korben, am putea imparti discutiile....deja se vede o structura...Membri...Evenimente, 3VD, 4TX, Vanzari/Cumparari. Nu pot sa inteleg de ce atata reticenta. Pana la urma, recitind propriile posturi, pot sa spun ca tot 90% din ele, sunt de umplutura...raspunsuri care nu erau necesare la alte posturi, etc. Informatiile utile, legate de service-uri, preturi de piese, si altele, se pierd printre cele legate de plimbari, concedii, si altele. Pana la urma, e in dezavantajul nostru. Vrei sa cumperi un TDM, cauti pana dai in balbaiala la sectiunea Vanzari de pe motociclism....ai un TDM, si vrei sa afli de ce curge doar jumate din ulei cand faci schimbul, sapi juma de topic, pana afli ca are 2 busoane de ulei....vrei sa pleci la plimbare cu baietii, iar sapi in ultimele 10-15 pagini, sa vezi daca s-a planificat ceva...si tot asa.

Acestea fiind spuse, activitatea mea pe acest topic (tdm/motociclism.ro) se va reduce la strictul necesar...voi scrie doar cand voi avea ceva serios de spus...as vrea sa ridic importanta posturilor mele, la peste 10%

In acelasi timp, o sa incerc sa fiu mai activ (tot in sensul bun) pe forumul TDM, unde in ciuda unor tentative mai vechi, din 4-5 posturi, pe topicuri diferite, am primit 1-2 raspunsuri....din care unul prea tarziu. Nu inteleg...e un forum mult mai putin stufos, mult mai accesibil in ceea ce priveste share-ul de informatii...si e al nostru.

Multa bafta, asfalt uscat si posturi mai productive fratilor.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Ce inseamna moto-travel (pt mine)
MesajScris: Mie Aug 10, 2011 12:45 pm 
Neconectat

Motocicleta: yamaha TDM 1991
Locatia: Fagaras
ca bine zici. :D

Sus

MesajScris: Mie Aug 10, 2011 1:25 pm 
Neconectat

Motocicleta: yamaha tdm 850
Locatia: bucuresti
Ti-am dat dreptate si pe topicul de pe motociclism iti dau dreptate si aici.., e forumul nostru si trebuie sa-l folosim mai des. poate dupa ce se strica vremea o sa fim mai multi activi pe aici.

Sus

MesajScris: Mie Aug 10, 2011 4:45 pm 
Neconectat

Motocicleta: TDM3VD & Africa Twin
Locatia: Arad
Da-mi voie sa te corectez: nu trebuie sa fie folosit acest forum, adica nu in ideea de obligativitate
Nu e nevoie sa mutam aici balacarelile de pe motociclism.ro
Important este sa se scrie chestii utile si aceste chestii sa poata fi gasite rapid si usor de cine are nevoie, fara sa caute sute de pagini de batut campii

Sus

MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 10:26 am 
Neconectat

Motocicleta: TDM 850 4TX
Buuun!
Pai io zic ca e important sa scriem aici mai mult decat acolo (Motociclism) pentru ca acest forum ne este total dedicat. Daca nu scriem noi, posesorii de TDM, doar nu credeti ca vor veni posesorii de alte mobre sa scrie. Sau cei de TDM din alte tari. Important este sa intarim aceasta comunitate. Sigur, poate parea desuet ca-n timpurile astea sa fii oarecum dedicat unei nise atat de restranse, insa, asa cum a zis si Jerlo, cred ca este foarte important pentru toti actualii posesori ai acestui model de mobra, precum si, mai ales, pentru viitorii posesori, sa gaseasca aici ceea ce le trebuie, informatiile necesare.
Comunitatea TDM-istilor de la noi este foarte redusa numeric si extrem de eterogena. Probabil ca toti se gandesc ca in ceva vreme isi vor schimba mobra si nu are rost sa-si manifeste prea pregnant prezenta aici. Io zic ca, totusi, este un lucru constructiv sa lasi ceva folositor celor ce vor face alegerea pe care am facut-o si noi la un moment dat. Date tehnice despre mobra, interventii mecanice realizate, comportament in situatii limita, viata de grup, plimbari, trasee, etc - sunt domenii care vor fi de interes tot timpul pentru orice posesor al unei astfel de motociclete.
M-am tot uitat, in ultima vreme, pe la posesorii de TDM din alte tari si am ramas impresionat de multitudinea de subiecte dezvoltate pe site-urile dedicate acestui model. Si de apreierea de care se bucura aceasta mobra. La noi nu-i deloc asa. Poate ar fi timpul sa fim un pic mai uniti in jurul acestui obiect pe care-l posedam in comun (sa zicem) in momentele de fata.

Sus

MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 12:55 pm 
Neconectat

Felicitari (si aici) pentru munca depusa! 8-)
Cum scriam si dincolo, dat fiind ca s-a facut un fel de copy/paste, eu inca sunt admin
Va rog sa veniti cu propunerea persoanei care va fi alaturi de mine
Daca nu va deranjeaza ma voi ocupa cu placere de aspectele tehnice ale forumului
De exemplu, trebuie sa fac un update de la versiunea actuala, phpBB 3.08 la versiunea phpBB 3.10
Apoi, as vrea sa imbogatesc portofoliul de smiley-uri
Si mai sunt cateva detalii
Moderatori in momentul de fata sunt Liviu (Leaveyou) si Cavaleru

Sus

MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 2:04 pm 
Neconectat

Perfect!
Chiar te rugam sa ne dai o mana de ajutor, nu doar datorita experientei certe pe care o ai cu forumul, dar si experientei generale!
Mii de multumiri, Nicu!

Sus

MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 5:29 pm 
Neconectat

Aaa, si, Nicu, am vazut ca unele poze sunt afectate. Crezi ca le poti reface tu?
Sa-ti trimitem altele?
Merci!

Sus

MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 9:29 pm 
Neconectat

Leaveyou scrie:
Aaa, si, Nicu, am vazut ca unele poze sunt afectate. Crezi ca le poti reface tu?
Sa-ti trimitem altele?
Merci!

Am mai avut problema asta, e din cauza modului in care s-a reinstalat forumul
Daca sunt doar cateva poze, le putem rezolva manual

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2