Yamaha TDM Forum

Forum accesibil doar membrilor înregistrați
repsol
Acum este Sâm Aug 18, 2018 7:03 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Uleiurile Bel-Ray
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 2:46 pm 
Neconectat

Motocicleta: TDM 850 4TX
Locatia: Bucuresti
Cei care au pus acest ulei in motorul TDM-ului pot sa dea informatii despre aceasta experienta.

Incep io prin a spune ca am utilizat Bel-Ray Exp 15 W 50 (daca gresesc modelul, astept corectare de la ottoMan) si nu-s prea multumit de acest ulei.
Am facut schimbul la 71.000 km. Acum am 73.000 km si pe "ochiul magic" nu mai vad nicio urma de ulei. Si nu vorbesc aiurea. Am trecut prin experiente destule cu "ochiul magic". De doua ori am pus ulei fara sa fie nevoie. Asa ca, de data asta am verificat de trei ori (trei opriri in care mobra a stat mai mult de 20 min) si rezultatul a fost acelasi - lipsa totala de ulei.
Am adaugat 800 ml si nivelul a urcat spre 3/4.
Cred ca mai merg cu acest ulei doar pana termin si restul de 200 ml, dupa care renunt.
In afara de faptul ca-i "foarte bun si mobrei ii cam place de el si-l haleste", dupa cum spunea ottoMan, aud si niste sunete pe care nu mi le doresc in motorul & cutia de viteze ale mobrei mele. Respectiv zgomot la schimbarea treptelor (pana intr-a treia inclusiv), un sunet mult mai metalic al motorului si, de asemenea, momente in care nu reusesc sa "nimeresc" neutralul. Mi s-a intamplat si sa iasa din viteza de cateva ori, dar, sa zicem ca acolo ar fi fost eroarea mea.
Altceva nu stiu sa mai spun despre Bel-Ray.
Acum nu stiu nici daca nu are mobra mea ceva si haleste uleiul.
Voi trage aceste concluzii dupa urmatorul schimb.
Acesta va fi cu Repsol.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Uleiurile Bel-Ray
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 6:43 pm 
Neconectat

Motocicleta: nici un fer
Locatia: Constanta
Uite ca e un topic bun.

Ce am folosit mai la toate mobrele si mi s-a parut FOARTE BUN: motul 7100. Acum in TDM am motul 7100, urmatorul schimb il fac tot cu 7100 (mai un bidon+filtru K&N). Excelent mi se pare. Cutia zgomotoasa un pic pe 1-2, dar intra foarte frumos. Nu am probleme cu neutralul, deocamdata nu pot sa zic daca a mancat sau nu ulei din cauza ca nu prea am facut km, motorul se aude frumos.

Motul 300v - am bagat in kymco. Acolo intra 1 litru, nu era paguba ca la TDM sa intre 3.80 L :) Bun pe durata scurta, dupa care imi dadea impresia ca se subtia, nu stiu sa explic exact, cutia parea mai zgomotasa, motorul parca la fel.

Motul 5100 - am luat honda cu el. Destul de ok, dar nu am plimbat-o prea mult cu uleiul asta ca sa imi dau seama.

Cea mai mizerie care nu o mai bag ever (si uleiul cu care mi-a pleznit cilindrul - nu cred ca are importanta, a fost doar o coincidenta): mizeria aia de motorex. Pipi de cotoi e. Tacanea motorul la pegaso de numa si numa. Honda asa si asa, dar tot nu se simtea bine. Iar la TDM, se auzea frumos motorul, dar la o saptamana dupa ce l-am bagat in motor, a pocnit.

Yacco - cica as fi avut in tdm cand l-am luat, se apropia de schimb. Ulei ok, nu excelent. doar...ulei. Ma gandeam sa imi iau sa mai incerc odata.

Repsol - ulei bunicel, durata cam scurta de viata. Dupa 2000km, la pegaso deja incepeau zgomotele, se subtia. Dar in 2000km aia, bun. Am mai avut un prieten care baga in zx6r si era multumit.

PS: Kawasaki-ul care l-am avut si dat acum vreun an si jumatate...Merge cu motul 7100. Fara schimb de ulei de atunci. Ce sa fac eu, daca noul proprietar nu a vrut sa ii schimbe uleiul desi l-am tot batut la cap. Inca nu sunt zgomote ciudate in motor. Si lucrul asta ma face sa am mai multa incredere in motul.

PS2: Opaaa... vad ca am gresit topicul de uleiuri, trebuia sa postez dincolo.

Sus

MesajScris: Mie Iul 10, 2013 9:58 am 
Neconectat

Motocicleta: TDM 900A
mi se pare ok acest ulei dar il cam papa incet incet mobra. nu am facut o calculatie, undeva la 500ml in 4000km cred...

Sus

MesajScris: Vin Aug 30, 2013 6:09 pm 
Neconectat

Motocicleta: TDM 850 4TX
Mai adaug ceva despre uleiul Bel-Ray :

L-am schimbat dupa 3.300 km si dupa ce am adaugat 1l. Pe care l-am si consumat.
Problema cea mai delicata a fost urmatoarea : pe ultimii vreo 5-600 km auzeam un zgomot extrem de intrigant (ca o "bataie" pe joase - care m-a impacientat serios dupa experienta avuta de Alex - ma si vedeam cautand un arbore cotit de 4TX care nu se gaseste pe toate drumurile) pe care n-am stiut sa-l localizez. Zgomotul aparea doar la 5000 ture. Parca, pe la 6000 disparea sau nu-l mai sesizam io, dar nici nu-mi dadea inima ghes sa-i dau gaz dupa 5000 ture. Ideea e ca imediat ce-am schimbat uleiul, a disparut si zgomotul!

Concluzia mea : nu mai pun niciodata Bel-Ray in aceasta mobra!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2